Sosyal Bilimler Enstitüsü

SIKÇA SORULAN SORULARA VERİLEN CEVAPLAR 

 

İngiliz Dili Eğitimi Yüksek Lisans Programına sadece  İngilizce Öğretmenliği Bölümü, İngilizce Dil Bilimi Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, İngilizce Çeviri Bilimi, İngilizce Mütercimlik - Tercümanlık  konularıyla ilgili 4 (dört) yıllık bölümleri başarıyla tamamlayarak diploma alma hakkını kazananlar girmektedir.

 

YÖK' ün kararı gereği Özel Hukuk ve Kamu Hukuku alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans öğrenimi yapabilmek için artık Hukuk Fakültesi mezuniyeti şartı aranılacak olup, alan dışı hukuk fakültesi mezunu olmayan lisans mezunları bu programlara başvuruda bulunamayacaklardır. Yani sadece hukuk fakültesi hukuk lisans mezunu olan  herkes Özel Hukuk ve Kamu Hukuku Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına kontenjan dahilinde ön kayıt olmak üzere müracaatta bulunulmaktadır.

 

Arzu eden Yüksek Lisans öğrencilerimiz yabancı öğretim üyeleri tarafından verilen tercihen "MESLEKİ İNGİLİZCE" veya "MESLEKİ FRANSIZCA" derslerini ücretsiz olarak alabilmektedirler.

 

Doktora ve Tezli / Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımızda BURS İMKÂNI bulunmaktadır. Uygulanmakta olan burslarımızı incelemek için ( LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ. 

 

Yüksek lisans öğrencileri ERASMUS programından yararlanarak yurtdışına Eğitim amaçlı gidebilirler. Gönderilebilmesi için gerekli olan kriterleri Uluslararası ilişkiler Ofisi bölümünde yayımlanmakta olan diğer ayrıntılı bilgileri incelemek için (LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.)

 

Özel Hukuk ve Kamu Hukuku alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans öğrenimi yapabilmek için artık hukuk fakültesi mezuniyet şartı aranılacak olup, hukuk fakültesi hukuk lisans mezunu olanlar bu programa başvuruda bulunacaklardır. Alan dışı öğrenci alınmayacaktır.