Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ FAALİYETLERİ

1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezince, 28 Ekim 2022 Cuma günü 11.00-12.00 saatleri arasında, “İlhan Yücel Konferans Salonu”nunda, “Cumhuriyetin Kazanımları” konulu panel gerçekleştirilmiştir.

2. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, Mrk. Md. Yrd. Doç Dr. Murat KÖYLÜ ve Üniversitemiz Atatürk İlkleri ve İnkılâp Tarihi dersi Öğretim Üyesi Dr. Murat KÜTÜKÇÜ; 29-30 Ekim 2022 tarihinde Adana’da İKSAD Enstitüsü tarfından düzenlenen “4. Uluslararası 29 Ekim Bilimsel Araştırmalar Sempozyumu”na katılarak aşağıda belirtilen bildirileri sunmuşlardır. 

     Sunulan Bildiriler:

    Doç Dr. Murat KÖYLÜ, “Cumhuriyete İlanından Önce Mustafa Kemal Atatürk`ün İlham Aldığı Düşün İnsanları ve Felsefeleri”

    Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin İnşasında Liderlik Vasıflarının Etkin Rolü”

    Dr.Öğr.Üyesi. Murat KÜTÜKÇÜ; “Cumhuriyet`in İlanına Yönelik Muhalif Tutumlar”

3. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Yd. Doç Dr. Murat KÖYLÜ tarafından, Çağ Ü. Erasmus Student Network (ESN) öğrencilerine yönelik, 28 Ekim 2022 tarihinde zoom üzerinden; “The Road to the Republic in Turkey” başlıklı konferans verilmiştir.

4. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında, 10 Kasım Perşembe günü 10.30-11.30 saatleri arasında, “İlhan Yücel Konferans Salonu”nunda gerçekleştirilen, “Atatürk’ü Anma Programı”nda Araştırma Merkezi Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT ve Doç Dr. Murat KÖYLÜ  tarafından günün anlam önemine ilişkin konuşmalar yapılmıştır.

     Konuşmacılar ve Konu Başlıkları:

     Doç Dr. Murat KÖYLÜ, “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Kadını”.

     Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, “İnsan Atatürk”.

5. Çukurova Oğuz Boyları Derneği tarafından, “10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü” kapsamında 10 Kasım 2022 tarihinde akşam 18.30-1930 saatlerinde düzenlenen etkinlikte Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT tarafından “Lider Atatürk” konulu konferans verilmiştir.

6. 28 Kasım 2022 tarihinde, 19.00-21.00 saatlerinde; “KKTC Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu”na Üniversitemizi temsilen, Atatürk İlk. ve İnk. Tar. Uyg. ve Arş. Mrk. Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT katılmıştır.

7. Atatürk İlk. ve İnk. Tar. Uyg. ve Arş. Mrk. Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKU

    a. TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü, “Bölge Gündemi” programında; “21 Aralık Kanlı Noel” katliamı üzerine söyleşiye,

    b. TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü, “Bölge Gündemi” programında; 27 Aralık 2022 Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü konulu söyleşiye, canlı yayın konuğu olarak, katılmıştır.

8. 23 Aralık 2022 Cuma günü, 13.30-15.00 saatleri arasında, “İlhan Yücel Konferans Salonu”nda, “Kanlı Noel’in Yıldönümünde Kıbrıs Meselesi” konulu konferans düzenlenmiştir. Konuşmacı: Kıbrıs Gazisi E. Kd. Alb. Mehmet Atıf ÜRÜK.

9. 05 Ocak 2023 Perşembe günü, 11.00-12.30 saatlerinde İlhan Yücel Konferans Salonu’nda “Çukurova’nın Kurtuluşunun 101. Yıldönümünde Kuvayı Milliye Kahramanları” konulu panel icra edilmiş; Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda Kuva-yı Milliye teşkilatlanması, müteakiben işgale karşı verilen kurtuluş mücadelesi, Kuva-yı Milliye kahramanları, “Karboğazı Muharebesi”, “Ermenilerin uyguladıkları mezalim ve katliamlar” ile “Kaç Kaç Olayı” anlatılmış, son bölümde konuya ilişkin hazırlanan belgesel izletilmiş, tarihimizi bilmenin milli şuur ve birlik beraberliğimizi pekiştireceği ve benzer olayların tekerrür etmesinin ancak bu şekilde önlenebileceği mesajı verilmiştir.

10. Üniversitemizin Topluma Katkı Sağlama Politikaları gereği, toplumun eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesine yardımcı olacak eğitimler verilmesi misyonuna hizmet edeceği düşüncesiyle, Tarsus Fatih Anadolu Lisesi Müdürlüğünce talep edilen,“Kariyer Planlama Semineri”, 17 Ocak 2023 Salı günü 13.30-14.30 saatlerinde, okul 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak, Atatürk İlk. ve İnk. Tar. Uyg. ve Arş. Mrk. Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT tarafından icra edilmiştir. 

Seminer kapsamında; öğrencilerin yetenek ve becerilerinin farkına varıp kendilerini tanımaları, nasıl meslek seçimi yapmaları gerektiği ve hayatları devamınca kariyerlerini nasıl planlayacakları konularında bilgilendirme yapılmıştır.

11. İkinci Dünya Savaşı Devam ederken, Müttefiklerin Almanya’yı savaş dışı bırakmak maksadıyla Balkanlar üzerinden yeni bir cephe açılması yönünde aldıkları karar gereği Türkiye`nin tarafsızlığını bırakarak Müttefikler safında savaşa girmesi için ikna faaliyetleri kapsamında İngiltere Başbakanı Winston Churchill`in dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile Yenice İstasyonu’nda 30-31 Ocak 1943 tarihinde yapmış olduğu görüşmelerin 80. Yıldönümü anısına düzenlenen etkinlikler kapsamında; Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Murat Köylü ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Veli KÖROĞLU “Yenice Barış Parkı”nda yapılan toplantıda birer konuşma yapmışlar, daha sonra “Adana 75. Yıl Sanat Merkezi”nde düzenlenen ve konuşmacı olarak Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan, Türkolog Prof. Dr. Mehmet Fuat Bozkurt ve gazeteci-yazar Altan Öymen’in katıldığı panelde Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Murat Köylü günün tarihsel önemi hakkında bir sunum yapmıştır.

 

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ FAALİYETLERİ

1. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi öğretim elemanları tarafından ders saatleri içerisinde konu ile ilgili olarak Zoom programı üzerinden öğrencilere konunun önemi hakkında konferans verilmiştir.

2. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan tarafından, Çukurova Belediyesi tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitliğinde, 18 Mart 2022 tarihinde düzenlenen Yerinde Tarih Çalıştayı Etkinliğinde, “Çanakkale Cephesi’nde Adana Bayırı” konulu konferans verilmiştir.

3. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, Mrk. Md. Yrd. Doç Dr. Murat KÖYLÜ ve Üniversitemiz Atatürk İlkleri ve İnkılâp Tarihi dersi Öğretim Üyesi Dr. Murat KÜTÜKÇÜ; T.C. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk AraĢtırma Merkezi Başkanlığınca 5-7 Ocak 2022 tarihleri arasında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ev sahipliğinde Osmaniye'de düzenlenen, "Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı" başlıklı uluslararası sempozyumuna katılarak, Hatıralarda Osmaniye’nin Kurtuluş Mücadelesi “ başlıklı bildiriyi sunulmuşlardır.

4. 23 Nisan 2022 tarihindeki Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 18-22 Nisan tarihlerinde, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi öğretim üyelerimiz;

   Doç. Dr. Murat KÖYLÜ tarafından Fen Ed. Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf, Psikoloji, İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümleri 1. sınıf ve MYO Müdürlüğü Çocuk Gelişimi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Uygulamalı İngilizce ve Adalet Bölümleri 2. sınıf öğrencilerine;

  Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT tarafından Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret-Lojistik, Uluslararası Finans-Bankacılık Bölümleri 2. sınıf öğrencilerine;

  Dr. Öğr. Üyesi Veli KÖROĞLU tarafından MYO Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği, Sosyal Hizmetler, Halkla İlişkiler, Dış Ticaret, Bankacılık ve Sigortacılık, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümleri öğrencilerine

   Dr. Murat KÜTÜKÇÜ tarafından Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencilerine yönelik günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılmış, karşılıklı konu üzerinde fikir alışverişinde bulunulmuştur.

5. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT tarafından, Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünce Çevrimiçi Seminer Dizisi kapsmında düzenlenen 23 Nisan Özel Seminerinde, 21 Nisan 2022 tarihinde, “Adım Adım Milli Egemenliğe” konulu  konferans verilmiştir.

6. 19 Mayıs 2022 tarihindeki “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” nedeniyle 16-20 Mayıs tarihlerinde, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi öğretim üyelerimiz;

   Doç. Dr. Murat KÖYLÜ tarafından Fen Ed. Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf, Psikoloji, İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümleri 1. sınıf ve MYO Müdürlüğü Uygulamalı İngilizce ve Adalet Bölümleri 2. sınıf öğrencilerine;

   Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT tarafından Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret-Lojistik, Uluslararası Finans-Bankacılık Bölümleri 2. sınıf öğrencilerine;

   Dr. Öğr. Üyesi Veli KÖROĞLU tarafından MYO Müdürlüğü Bankacılık ve Sigortacılık ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümleri öğrencilerine günün anlam ve önemine ilişkin bilgilendirme yapılmıştır.

7. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, Mrk. Md. Yrd. Doç Dr. Murat KÖYLÜ ve Üniversitemiz Atatürk İlkleri ve İnkılâp Tarihi dersi Öğretim Üyesi Dr. Murat KÜTÜKÇÜ; Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının desteği, Uşak Valiliği, Uşak Belediye Başkanlığı ve Uşak Üniversitesi Rektörlüğünün iş birliğinde 30 Mayıs-1 Haziran 2022 tarihleri arasında Uşak Üniversitesi Bir Eylül Kampüsünde düzenlenen “Uşak’ın İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı Uluslararası Sempozyumu”na katılarak aşağıda belirtilen bildirileri sunmuşlardır. 

   Sunulan Bildiriler:

Doç Dr. Murat KÖYLÜ, “30 Ağustos Zaferi`nden Sonra Yunan Küçük Asya Ordusu`nun Uşak ve Havalisindeki Mezalimi”.

Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, “Uşak ve Havalisinde Milli Egemenlik Düşüncesinin Yansıması ve Kurtuluş Mücadelesi”.

Dr.Öğr.Üyesi. Murat KÜTÜKÇÜ; “1920-1922 Dönemi Yunan Küçük Asya Ordusu’nun Uşak ve Havalisindeki Mezalimi”.

8. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve  Araştırma Merkezi Md. Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, Mrk. Md. Yrd. Doç Dr. Murat KÖYLÜ ve Üniversitemiz Atatürk İlkleri ve İnkılâp Tarihi dersi Öğretim Üyesi Dr. Murat KÜTÜKÇÜ; Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliğinde 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında, Niğde'de düzenlenen "Uluslararası Doğu Akdeniz'in Geleceği ve Türkiye Sempozyumu"na katılarak aşağıda belirtilen bildirileri sunmuşlardır. 

   Sunulan Bildiriler:

   Doç Dr. Murat KÖYLÜ, “Doğu Akdeniz’in Enerji Denkleminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Rolü ve Önemi”.

   Dr.Öğr.Üyesi Ayhan CANKUT, “Kıbrıs’ın Stratejik Konumunun Türkiye’nin Güvenliği ve Ekonomik Çıkarları Üzerindeki Etkileri ”

   Dr.Öğr.Üyesi. Murat KÜTÜKÇÜ; “Adana’da Yayınlanan “Türk Sözü” Gazetesine Göre; 1927- 1928 Arası Doğu Akdeniz Olayları”.

 

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ FAALİYETLERİ

1. Üniversitemizin güncellenen “Araştırma ve Uygulama Merkezleri Yönetmelikleri” kapsamında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği de güncellenmiş ve Rektörlükçe yapılan inceleme sonunda uygunluğu onaylanmıştır.

2. 30-31 Ocak 1943 tarihlerinde, 2nci Dünya Savaşının sonuna yaklaşırken Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ, İngiltere Başbakanı Winston CHURCHILL ve ekipleri, Tarsus’un YENİCE Beldesinde bir trende (Barış Treni) gizli görüşme yapmışlardır. İngiltere ve müttefiklerinin amacı Türkiye’yi 2nci Dünya Savaşına sokmak, Türkiye’nin amacı ise bu savaşa girmemektir. Neticede Türkiye fiilen savaşa girmemiş olup, ülkemiz büyük bir tehlikeden uzak tutulmuştur.

     Bu günün hatırasına, her yıl olduğu gibi, 2021 yılında da Çağ Üniversitesi Rektörlüğü ve Tarsus Belediye Başkanlığı müştereken 29 Ocak 2021 tarihinde (30 Ocak 2021’de sokağa çıkma yasağı olduğundan) Yenice’de “Barış Treni Parkı” alanında 2021 yılı Anma Töreni yapılmıştır. Rektör ile yapılan görüşme sonunda Çağ Üniversitesini temsilen Dr. Öğr. Üyesi Veli KÖROĞLU ve üniversite ekibi ile, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN ve ekibi katılmışlardır. Üniversitemiz adına Dr. Öğr. Üyesi Veli KÖROĞLU ve Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yapmışlar, anı defterini imzalamışlardır. Tarihi tren vagonu ziyaret edildikten sonra tören sona ermiştir.

3. 18 Mart Çanakkale Savaşlarını Anma ve Zafer Haftası nedeniyle üniversitemiz “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” öğretim üyeleri tarafından öğrencilere, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılmış ve sorulan sorular cevaplandırılmıştır.

  • Doç. Dr. Murat KÖYLÜ tarafından Hukuk Fakültesi ve MYO Müdürlüğü Çocuk Gelişimi, Tıbbi Sekreterlik ve Dökümantasyon Bölümü öğrencilerine;
  • Dr. Öğr. Üyesi Ayhan CANKUT tarafından Türk Dili ve Edebiyatı, Psikoloji, İngilizce Mütercim-Tercümanlık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret-Lojistik, Finans-Bankacılık bölümleri öğrencilerine;
  • Öğr. Gör. Aydın CAN tarafından MYO Sosyal Hizmetler, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü öğrencilerine sunumlar yapılmış olup, sorulan sorular cevaplandırılmıştır.

4. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.yılı kutlaması münasebetiyle üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Prof. Dr. Esat ARSLAN tarafından “23 Nisan ve Uluslararası İlişkiler” isimli konferans verilmiştir. Konferans aşağıdaki konuları kapsamaktadır:

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi ve kuruluşundaki tarihsel gerçekler,
  • Ulusal Egemenlik kavramı, kapsamı ve önemi,
  • Tarihte ve günümüzde “ant”, “ant içme” ve “ant kadehi” ile ilgili ikonograflar, bu konuda yapılan çalışmalar, uygulamalar ve önemi,
  • Uluslararası ilişkilerde egemenlik şartlarının korunması ve uygulanması.

5. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” nedeniyle, üniversitemiz “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi öğretim üyeleri” tarafından tüm sınıflardaki öğrencilerimize zoom üzerinden günün anlam ve önemini belirten ayrıntılı tarihi bilgiler verilmiş olup; öğrenciler tarafından sorulan sorular öğretim üyelerimiz tarafından cevaplandırılarak bu tarihi günümüz kutlanmıştır.

6. Yüseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın yazısı gereğince Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklere ait faaliyet tablosu oluşturulup Rektörlük makamına sunulmuştur.

7. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi öğretim elemanları tarafından konu ile ilgili olarak Zoom programı üzerinden öğrencilere konunun önemi hakkında konferans verilmiştir.