ESN ÇAĞ'IN GURURLANDIRAN BAŞARISI

         

     

       Çağ Üniversitesi gerek akademik gerekse sosyal-kültürel alanlardaki çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası bir çok başarıya imza atıyor. Elde ettiği başarılarla hem ülkemizi, hem de bölgemizi gururlandırıyor.

    Çağ Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren ESN Çağ Kulübü bu başarılara bir yenisini daha ekledi. Her yıl Erasmus Student Network Turkiye tarafından düzenlenen Starawards Ödül töreninde, Social Impact kategorisinde özel gereksinimli bireylerin yaşadığı zorluklar hakkında farkındalık yaratmak ve katılımcıların özel gereksinimli bireylerle iletişimi kolaylaştırmak amacıyla hazırladığı “Engellerin Farkındayım" (Awareness of Disability)  projesiyle ESN Çağ, 42 şube arasından üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.  ESN ÇAĞ, aynı zamanda "Awareness of Disability" projesiyle de  daha önce ESN International'da 43 ülke arasından Training alanında ikincilik ödülü almıştı.

      Uluslararası bir öğrenci ağının parçası olan ESN Çağ,  yerel seviyede Erasmus öğrencilerini entegrasyon süreçlerinde destekleyerek, birçok kişinin hayatına dokunmayı hedefliyor ve çalışmalarını bu doğrultuda yürütüyor.  

      Engellerin Farkındayım Projesi’nin ana hedefi engellilerin sosyalleşmesine katkıda bulunmak ve bireylerin sosyalleşebileceği alanlar yaratmak.  Projede Çağ üniversitesi öğrencilerinden oluşan gönüllü bir ekibe temel eğitimler (beden dili, ilkyardım, psikolojik ilkyardım, engellilerle iletişim, çocukla iletişim, çocuk hakları, insan hakları) verildi. Ayrıca ekip üyeleri,  engelli bireylerle iletişim kurmalarında yardımcı olabilecek; Braille alfabesinin tanıtımı, sahada çalışan engellilere yönelik ayrımcılık ve önyargı, özbakım, görsel-işitsel-kinestetik öğrenme ve hatırlama eğitimleri aldılar. Bununla birlikte bu yirmi öğrenciyi ekip çalışmalarında etkin kılmak için; sunum becerileri, yaratıcı drama tasarlama, takım ruhu ve ekip ile çalışma, eğitim tasarımı, işitme engelliler için eğitim materyalleri tasarlama, görme engelliler için eğitim materyalleri tasarlama, ihtiyaç analizi, zor katılımcılarla baş etme eğitimleri hayata geçirildi.