Fen Edebiyat Fakültesi

Bölüm Başkanı'mızdan Öğrencilerimize

Sevgili öğrencilerimiz,

Çağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümüne hoş geldiniz.

Çağ Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü dijitalleşen ve küreselleşen dünyamızda Türkçe ve İngilizceye hakim, yazılı ve sözlü çeviri becerilerine sahip ve gerekli altyapı ile donatılmış çevirmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümümüz Avrupa üniversitelerindeki Tercümanlık bölümleri içerikleri ile uyumlu ölçütlerde eğitim programı sunmaktadır. 4 yıllık bir program çerçevesinde (gerektiğinde 1 yıl hazırlık eğitimi de eklenerek)  öğrencilerimize çeşitli alanlarda donanımlar kazandırarak hem yazılı hem sözlü çeviriyi içeren geniş kapsamlı bir eğitim vermekteyiz.

Çağ Üniversitesi olarak evrensel değerlere uygun nitelikli eğitim ve nitelikli fiziksel ortam imkanı sunuyoruz. Programımız uzman ve alanında yetkin kadrosuyla çağın gereksinimlerini göz önünde bulundurmayı ve kendini sürekli yenilemeyi bir gereklilik olarak görmektedir.

Hem kurama hem uygulamaya dayalı eğitimin yanı sıra seçmeli derslerle çevirinin yazılı ve sözlü alanlarında uzmanlaşma fırsatı sağlıyoruz.  Uluslararası konferanslarda kullanılan ve son teknoloji simultane çeviri ekipmanlarıyla donatılmış Simultane Çeviri Laboratuvarımızda  piyasa koşullarına uygun olarak sözlü çeviri becerilerinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.  Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası eğitim ortaklarımızla öğrenci değişim programlarından da yararlanabilirsiniz.

Ayrıca  Fransızca, Almanca, Rusça, Çince ve İspanyolca dillerinden birini seçerek ikinci bir yabancı dili de öğrenebilirsiniz.

Dört yıllık eğitiminiz boyunca  sağladığımız disiplinlerarası donanım, günümüzün dinamiklerine uygun eğitim ile  mezun olduğunuzda ulusal ve uluslararası iş olanaklarından faydalanabilirsiniz. Mezunlarımız için kamu sektöründe bakanlıklar, TRT, Anadolu Ajansı, Milli İstihbarat Teşkilatı, noterlikler, uluslararası alanda ise NATO, Avrupa Konseyi, BM gibi kuruluşlarda; özel sektörde basın yayın kuruluşlarında, özel çeviri bürolarında, yayınevlerinde, finans, turizm, bilişim sektörlerinde istihdam seçenekleri mevcuttur. Ayrıca dilerse mezunlarımız serbest çevirmen olarak da çalışabilirler.

Üniversitemizin ve bölümümüzün sizlere sağladığı akademik, sosyal ve kültürel olanaklarla  gelecek hedeflerinize ulaşma imkanı sunuyoruz.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Dr. Öğr. Üyesi Aysun YURDAIŞIK DAĞTAŞ