Coded & Designed by IQ-Medya

 
 
 
ANA MENÜ --> AKADEMİK YAPI --> FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ --> Matematik - Bilgisayar Bölümü

 


Matematik-Bilgisayar Bölümü Tanıtımı

Matematik-Bilgisayar Bölümü Lisans Programı 2006-2007 Öğretim yılında başlamıştır. Modern toplum yaşamının hemen her alanında matematik-bilgisayar bilimleri alanında uzmanlara duyulan ihtiyaç hızla artmaktadır. Gerçek yaşamda karşılaşılan problemlerin çözümünde matematiği ve bilgisayarı kullanma becerisine sahip üniversite mezunları için uygun iş olanakları bulunmaktadır. Kariyer çalışmaları ve yapılan istatistiksel kestirimler matematik- bilgisayar ve bilişim temeli güçlü gençler için iş olanakları öngörmektedir.

Günümüzde, matematik-bilgisayar mezunları için matematiksel modelleme, problem çözmede bilgisayar yazılım ve algoritmalarını kullanma yetkinliği ve soyut düşünme altyapısı hayati öneme sahiptir. Bu anlayışla hazırlanmış olan Çağ Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Lisans programı; Matematik Ağırlıklı- Mezuniyet ve Bilgisayar Ağırlıklı-Mezuniyet için gerekli derslerin bileşiminden oluşmaktadır.

Matematik ağırlıklı program, ileride teorik veya uygulamalı matematik, ekonomi-işletme ya da kamu yönetiminde M.B.A yapmayı planlayan öğrenciler için gerekli matematik altyapısını oluşturmayı hedeflemektedir.      

Matematik ağırlıklı programı seçen bir öğrenci; ileri analiz, soyut matematik, diferansiyel denklemler, matematiksel hesaplama teknikleri, kompleks analiz ve nümerik analiz gibi temel derslerin yanı sıra, seçmeli dersler listesinde yer alan teorik ve/veya uygulamalı matematik, olasılık ve  istatistik derslerini alabilir.

Bilgisayar bilimleri ağırlıklı programı tercih eden öğrenciler, teorik ya da uygulamalı matematik altyapısı üzerine, bilgisayarla hesaplamanın pratiğini geliştirebilirler. Bilgisayar ağırlıklı programa yönelen bir öğrenci, edinmiş olduğu matematiksel altyapının ötesinde bilgisayar bilimlerinin temelleri, bilgisayar programlama, web programlama, bilgisayar dilleri, veri yapıları ve uygulamaları, bilişim sistemleri ve teknolojileri, sayısal görüntü işleme, bilgisayar grafikleri, animasyon ve benzeşim teknikleri derslerini alabilmektedir.

2010-2011 eğitim-öğretim yılı güz döneminden başlayarak öğrencilerimiz Avrupa Birliği Erasmus değişim programı kapsamında, Avrupa’nın anlaşmalı üniversitelerinde 1 veya 2 yarıyıl öğrenim görebilme şansına da sahiptirler. Erasmus değişim programı seçmeleri her yıl, öğrencilerimiz arasından, derslerindeki başarı durumları da göz önüne alınarak yapılmaktadır.

 

Mezunlarımız için iş olanakları: 

Bölümümüz mezunları;

  • Kamu ve özel sektöre ait araştırma kurum ve merkezlerinde araştırmacı olarak,
  • Kamu ve özel sektöre ait kurumların (Bankalar, finans ve sigortacılık firmaları, borsa ve menkul kıymetlerle ilgili şirketler) bilgi-işlem bölümlerinde sistem analist’i ve uzman olarak,
  • Bilişim teknolojileri, bilgisayar yazılımı-donanımı ve web tasarımı konularında uzman/araştırmacı olarak,
  • Akademik kariyer yapmak isteyenler üniversitelerin matematik, matematik-bilgisayar bölümlerinde öğretim elemanı olarak çalışabilmektedir.

 

 
 Prof. Dr. Fikri Akdeniz

 Matematik-Bilgisayar Bölüm BaşkanıSayfa güncelleme tarihi : 04.11.2013
Geri Dön
 » 1- Amaç ve Hedefler

 » 2- Program Tanımı

 » 3- Program Çıktıları

 » 4- Ders Programı

 » 5- Ders İçerikleri

 » 6- PÇ & Ders İlişkileri

 » 7- Ders Grupları

 » 8- TYYÇ & PÇ İlişkileri


A.Yaşar BAYBOĞAN Kampüsü, Adana - Mersin Karayolu Üzeri 33800 YENİCE / MERSİN

Copyright 2009 Çağ Üniversitesi

Design & Programming IQ-Medya